İnsan Kaynakları ve Engelli Personel İşe Alımı

Ayhan IŞIK
Proje Direktörü
www.isdunyasindabendevarim.com

Türkiye’de, İnsan kaynakları birimi yaklaşık 10 yıl önce sisteme girmiş ve şuan oldukça yol almış durumdadır. Daha önceleri bordrolama, özlük işlemleri ve benzeri işler muhasebe çalışanları, seçme yerleştirme görevi, personel müdürleri tarafından yapılmaktaydı. Bugün tüm bu süreçleri, İnsan Kaynakları departmanları üstlenmiş durumdadır.

Personel işe alımlarında süreç;

Firmalar, ihtiyacı olan en uygun personeli seçmek üzere birkaç yol izlemektedir. Birinci yol, kendi bünyesinde bulunan, İnsan kaynakları departmanından destek alır. İnsan kaynakları çeşitli ilanlar ile personel arayışını duyurur, uygun adayların cv’lerini inceler, telefon görüşmesi ardından bireysel mülakat için davette bulunur. ( İşin niteliğine göre toplu mülakat yapılabilir. ) İkinci yol, danışmanlık firmalarından destek alınabilir. İnsan Kaynakları alanında danışmanlık hizmeti veren firmalar ile anlaşma sağlanır, tüm süreci danışmanlık firmasına devrederek en uygun personelini bulabilir. Diğer bir yol ise, eş dost referansı ile alım yapılabilmektedir. ( Kurumsal Firmaların tercih etmediği bir yoldur. )

Peki, Engelli personel işe alımı nasıl yapılmaktadır?

Türkiye’de engelli personel alımı; ulaşım sorununu, asansör, özel wc’lerin olmaması ve benzer zorlukları yok sayarak, görmezden gelerek, engeli olmayan bireyler için yukarıda bahsetmiş olduğum gibi yapılmaktadır. Dolayısı ile yazılı cv’si ile başvuruda bulanan birçok engelli vatandaşımız, bu tür zorluklar karşısında bireysel mülakata gelememektedir.

50 ve üzeri personeli olan firmaların engelli personel çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. İş kur bunun takipçisi olarak, engelli personel açığı olan firmalara bir liste gönderir. Liste ekinden iş kur’a kayıtlı engelli personel listesi yer alır. Firma, engelli personelini, listeden eğer uygun bir aday bulamaz ise yine kendi bünyesinden, danışmalık firmalarından ya da eş dost referansı ile engelli personelini bulmaya çalışır.

Yukarıda bahsettiğim gibi kendi bünyesinden, danışmanlık firmalarından yada eş dost desteği ile engelli vatandaşlarımıza ulaşmak oldukça zor. Zorunluluk karşısında bazı firmaların, ceza almak istemediklerinden, son derece üzücü bir çözüm yolunu seçtiklerini görebiliyoruz. İstedikleri vasıflarda engelli personeli bulamayan bazı firmaların, sadece bordrolarında yer almaları için, engelli vatandaşlarımıza oldukça basit işler yaptırarak ya da daha da üzücüsü hiç çalıştırmadan evlerinde oturmalarını söylenerek maaşlarını ödediklerini ara ara duyuyoruz.

Bunların hiç birisini çözüm olarak göremeyiz. Sağlıklı çözümler üretmek, engelli vatandaşlarımızın iş hayatında hak ettikleri yerlere gelmelerini sağlamalıyız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir