Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Nedir?

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik gereğince Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Merkezi tarafından 81 il merkezinde her yıl yapılmaktadır. Sadece engelli adaylara yönelik yapılan bu kamu personeli seçme sınavında alınacak engelli memur sayısı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her sene açıklanmaktadır.

EKPSS’ye Kimler Başvurabilir?

Sınava Girmesi Gereken Adaylar; Ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilmektedirler. Sınava girmesi gereken bu adaylar için başvuru zamanı her yıl EKPSS Merkezi tarafından belirlenmektedir.
Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecektir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu engelli memur adaylarının da başvuru zamanı her yıl EKPSS Merkezi tarafından belirlenmektedir.

EKPSS’ye Nasıl Başvururum?

Adayların EKPSS başvurusu yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki (varsa adres ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekiyor. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi yanında bulunmayan adayların başvurularının alınmayacağı ÖSYM’nin web sitesinde açıkça belirtilmiştir.
Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri EKPSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapmaktadırlar. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır.

EKPSS Kılavuzları her sene, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru tarihinde yayımlanmaktadır. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
EKPSS hakkında bütün sınav soru ve yanıtları, duyurular ve klavuzları www.osym.gov.tr sitesinden her sene güncel olarak bulabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir